Deprecated: Function split() is deprecated in /home/strony/qtc.radio.org.pl/php/szablon/szablon.php on line 80 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/strony/qtc.radio.org.pl/php/szablon/szablon.php on line 80 Magazyn Krótkofalowców QTC OnLine
Przeszukiwanie:  

Nasze działy
Strona główna
Redakcja
W numerze
Galerie QTC OnLine
Prenumerata
Archiwum
A-QTC QSL
TRX-Baza
Callbook SP

SP-CW-C
Strona główna
SP-CW-C Rules polski
SP-CW-C Rules english
SP-CW-C Rules deutsch
Members
SP-DX Award
Keys
Links

SPCC-PZK
Regulamin
Członkowie
CQ Contest 2000

SP-OT-C
Strona główna

Dyplomy
Strona główna
GCR
SP Awards
SP Hunters
Dypl. okolicznościowe
Dyplomy wyczynowe

Zobacz
Giełda Sprzętu
Portal RadioSerwis
Propagacja
DX-Serwis
QSL via
Ekspedycje
 
SP-CW-C - strona główna

Polski Klub Telegrafistów - SP-CW-C jest specjalistycznym klubem Polskiego Związku Krótkofalowców. Założony został z inicjatywy redakcji Magazynu Krótkofalowców QTC w roku 1995 dla upamiętnienia Jubileuszu 100 rocznicy wynalazku radia i 65-rocznicy PZK. Najważniejszym powodem powołania SP-CW-C była potrzeba kultywowania najlepszych tradycji operatorskich wśród nadawców i nasłuchowców i promowanie emisji CW wśród krótkofalowców.

Pierwsi operatorzy stacji amatorskich i profesjonalnych do wymiany informacji używali emisji telegraficznej. Jej znajomość zawsze miała tak ogromne znaczenie, że była - i nadal zresztą jest - główną umiejętnością stawianą operatorom radiowym służby amatorskiej. Jest to nawet wymóg egzaminacyjny, obowiązujący w większości krajów świata. Nawet teraz, kiedy np. służby morskie zniosły obowiązek znajomości alfabetu Morse'a, emisja CW cieszy się bardzo dużą popularnością. W opinii środowiska nadawców i nasłuchowców, umiejętność pracy na telegrafii jest bardzo wysoko ceniona. Może dlatego, że jej opanowanie wymaga innego rodzaju nauki? A może dlatego, że w umiejętności tej jest znacznie więcej tajemnicy niż w innych emisjach? Takie emisje jak np. RTTY, SSTV, ATV, PSK itp. może stosować praktycznie każdy. Wystarczy tylko komputer i odpowiedni program. Udział operatora w łączności sprowadza się w zasadzie do kontroli pracy komputera. Oczywiście jest to wspaniała możliwość komunikowania się, ale i tak nie zastąpi ona możliwości jakie dają profesjonalne stacje radiowe i telewizyjne. W dobie Internetu, telefonów komórkowych , telewizji satelitarnych itp. wynalazków, łączności amatorskie nigdy już chyba nie zastąpią tych nowoczesnych środków. Nawał informacyjny jaki niesie technika końca XX wieku powoduje powrót do minionych rozwiązań. Stan taki można porównać np. do wielkiej rzeszy entuzjastów starych samochodów, motocykli czy nawet samolotów.

Powolny powrót do tradycyjnych środków łączności. jest chęcią wykonywania czegoś ponadprzeciętnego. Znajomość telegrafii jest dla krótkofalowca powodem do dumy. Satysfakcja tkwi jeszcze w dążeniu do spełniania swoich osobistych pragnień. Jest to jakaś wewnętrzna potrzeba, którą można zrozumieć tylko wtedy, jeśli radio stanie się dla nas autentycznym hobby. Dotyczy to zresztą każdej emisji radiowej.

Aby pokochać telegrafię trzeba jej się najpierw nauczyć. Wymaga to czasu i cierpliwości. Ale czego nie robi się dla ukochanej ?

SP-CW-C jest klubem zrzeszającym około 250 nadawców i SWLs z kilkunastu krajów świata. Członkostwo potwierdzane jest specjalnym dyplomem.

Klub wydaje siedem dyplomów serii SP-DX-Award, przyznawanych za nawiązanie łączności emisją CW z co najmniej 100 różnymi DXCC-Entities. Jest także organizatorem Maratonu SP-CW-C rozgrywanego w ciągu każdego roku kalendarzowego.

SP-CW-C jest członkiem EUCW - European CW Association.

Pliki do ściągnięcia:
Logo SP-CW-C w formacie Corel Draw (CDR)
Logo SP-CW-C w formacie Phptoshop EPS (EPS)
Logo SP-CW-C w formacie TIFF


Magazyn Krótkofalowców QTC, ul. Wielmoży 5b, 82-337 Suchacz-Zamek, tel. 055 2313373, 0601 912-910, E-Mail: qtc@post.pl
© Jacek Dutkiewicz SQ3HXG - NetBase / RadioSerwis 2000-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2002, 00:00. Optymalizacja dla Mozilla Firefox. Strona kodowa ISO-8859-2.